Nabór 2024/2025
Nabór do Branżowej Szkoły I Stopnia Izby Rzemieślniczej w Rybniku
Zasady rekrutacji uczniów do klas pierwszych szkół publicznych na rok szkolny 2024/2025
Harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025
Ogłaszamy harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025, w tym terminy postępowania rekrutacyjnego, składania dokumentów do klas I szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych szkół ponadpodstawowych.
Ustalony przez Ministra Edukacji Narodowej harmonogram postępowania rekrutacyjnego do szkół dla młodzieży dostosowany został do zmienionego terminu przeprowadzanych egzaminów ósmoklasisty, w tym terminu wydania zaświadczenia o wyniku tego egzaminu przez okręgowe komisje egzaminacyjne.
Wnioski o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych
Wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami będzie można składać od 13 maja 2024 r. do 17 czerwca 2024 r., z wyjątkiem szkoły ponadpodstawowej dwujęzycznej, oddziału dwujęzycznego, oddziału międzynarodowego, oddziału przygotowania wojskowego w szkole ponadpodstawowej, oddziałów wymagających od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji oraz do szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe w szkołach ponadpodstawowych, do których wnioski składane od 13 maja 2024 r. do 29 maja 2024 r.
Uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej oraz zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty należy złożyć od 21 czerwca 2024 r. do 05 lipca 2024 r.
Listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych ogłoszone zostaną 12 lipca 2024 r.
Listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych ogłoszone będą 19 lipca 2024 r.
W terminie od 12 lipca 2024 r. do 18 lipca 2024 r., w przypadku kandydatów zakwalifikowanych, składa się potwierdzenie woli przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego, o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej. W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe - także zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem.
W przypadku braku możliwości przedłożenia odpowiednio zaświadczenia lub orzeczenia, rodzic kandydata lub kandydat pełnoletni informuje o tym dyrektora szkoły, wskazując na przyczynę niedotrzymania terminu. Informację tę składa się w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie do 18 lipca 2024 r. w postępowaniu rekrutacyjnym albo do 08 sierpnia 2024 r. w postępowaniu uzupełniającym.
Ogłoszony harmonogram uwzględnia również terminy przewidziane na czynności sprawdzające (o których mowa w art. 150 ust. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe) oraz czynności przewidziane w postępowaniu odwoławczym (o których mowa w art. 158 ust. 6-9 ustawy – Prawo oświatowe).
W postępowaniu rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025 przeprowadza się postępowanie uzupełniające w terminach określonych w tabeli. Podanie listy zakwalifikowanych w postępowaniu uzupełniającym komisja rekrutacyjna poda w terminie 02 sierpnia 2024 r., lista osób przyjętych w postępowaniu uzupełniającym zostanieupubliczniona 09 sierpnia 2024 r.
Kandydaci do szkół ponadpodstawowych, którzy nie zostaną przyjęci do szkół dla młodzieży w postępowaniu rekrutacyjnym i postępowaniu uzupełniającym na rok szkolny 2024/2025, będą przyjmowani do tych szkół w trakcie roku szkolnego (na podstawie art. 130 ust. 2 ustawy – Prawo oświatowe).
Za zapewnienie miejsca w szkole ponadpodstawowej wszystkim realizującym obowiązek nauki dzieciom i młodzieży zamieszkującym na obszarze powiatu odpowiada rada powiatu (zgodnie z art. 39 ust. 7 ustawy – Prawo oświatowe)
Nabór na rok szkolny 2024/2025 do Branżowej Szkoły I Stopnia Izby Rzemieślniczej w Rybniku
Szkoła powstała 1 września 2008 roku i posiada swoją siedzibę w Rybniku przy ulicy 3-go Maja 18. Jest szkołą niepubliczną z uprawnieniami szkoły publicznej prowadzoną przez Izbę Rzemieślniczą w Rybniku. Warunki w szkole pozwalają na podjęcie nauki przez osoby niepełnosprawne. Nauka w szkole jest nieodpłatna.
Otwieramy nabór do klas pierwszych w zawodach:
mechanik pojazdów samochodowych lakiernik samochodowy
fryzjer
elektryk
blacharz samochodowy
piekarz
cukiernik
stolarz
sprzedawca
fotograf
monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie
złotnik–jubiler
elektromechanik
przetwórca mięsa
murarz-tynkarz
ślusarz
dekarz
kamieniarz
krawiec
monter sieci i instalacji sanitarnych
mechanik motocyklowy
elektromechanik pojazdów samochodowych
kierowca–mechanik
kucharz
Przewidywana ilość miejsc w klasach od 15 do 25 osób.
Warunkiem przyjęcia do szkoły jest zawarta umowa o pracę z pracodawcą w celu przygotowania zawodowego dla młodocianych pracowników zgodnie z Kodeksem Pracy. Dodatkowe informacje można uzyskać w Izbie Rzemieślniczej w Rybniku tel. 324225924
Rekrutacja do klas pierwszych trzyletniej branżowej szkoły Istopnia na rok szkolny 2024/2025 przeprowadzona zostanie zwykorzystaniem elektronicznego systemu naboru /www.slaskie.edu.com.pl / dla kandydatów kończących szkołę podstawową w roku szkolnym 2023/2024.
UMOWĘ O PRACĘ PODPISANĄ Z PRACODAWCĄ W CELU PRZYGOTOWANIA ZAWODOWEGO DLA MŁODOCIANYCH PRACOWNIKÓW ZALECAMY DOSTARCZYĆ DO 31.07.2024 r.
Zawarcie takiej umowy z osobą która ukończy 15 lat (data urodzenia kandydata od 01.09.2009r. do 31.12.2009r., oraz kandydaci którzy rozpoczęli edukacje jako 6-latkowie data urodzenia od 01.01.2009r.)jest dopuszczalne po uzyskaniu pozytywnej opinii poradni psychologiczno – pedagogicznej, wyrażenia zgody przez rodzica lub opiekuna prawnego tej osoby ( art.. 191 § 24 Ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeksu pracy / Dz. U. 2020 POZ. 1320.)
Dokumenty które należy złożyć:
PODANIE
ZDJĘCIE 2 SZT.
ŚWIADECTWO KOPIA I ORYGINAŁ
ZAŚWIADCZENIE O WYNIKACH KOPIA I ORYGINAŁ
KARTA ZDROWIA
SKIEROWANIE DO PRACODAWCY
OPINIA PPP
UMOWA
DEKLARACJA RODZICÓW
RELIGIA/WDŻ /PIELĘGNIARKA/DEKLARACJA/ZGODY RODO
MEDYCYNA PRACY – KSEROKOPIA
DLA UCZNIÓW W ZAWODZIE MECHANIK POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH, ELEKTROMECHANIK POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH, KIEROWCA MECHANIK-orzeczenie lekarskie o braku przeciwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenie psychologiczne o braku przeciwskazań psychologicznych do kierowania pojazdami (skierowanie na badania wydaje szkoła po dostarczeniu oryginału podpisanej umowy z pracodawcą!!!)
Zainteresowani kandydaci dołączają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, wydane przez zespół orzekający publicznej poradni psychologiczno- pedagogicznej lub publicznej poradni specjalistycznej w przypadku kandydatów niepełnosprawnych.
Kryteria naboru
O przyjęciu kandydata do klasy pierwszej decyduje suma punktów, które stanowią:
a) punkty uzyskane w wyniku egzaminu zewnętrznego (max 100 pkt) - maksymalnie po 20 pkt za wyniki egzaminu z języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie, matematyki, przedmiotów przyrodniczych, języka obcego nowożytnego zdawanego na poziomie podstawowym (za każdy punkt procentowy uzyskany na egzaminie w przeliczeniu ( 0,2 pkt)
b) punkty uzyskane w wyniku przeliczenia ocen z języka polskiego i trzech wybranych przez szkołę przedmiotów oraz inne osiągnięcia ucznia (max 100 pkt). Dla wszystkich zawodów określono jednakowe zajęcia edukacyjne przeliczane na punkty, są to: język polski -obowiązkowy, język obcy , matematyka i informatyka
Za język polski oraz trzy wybrane przedmioty ustala się przeliczając oceny na punkty:
celujący - 19 punktów,
bardzo dobry - 16 punktów,
dobry - 13 punktów,
dostateczny - 9 punktów,
dopuszczający - 0 punktów
c) liczba punktów za otrzymanie świadectwa ukończenia szkoły z wyróżnieniem 5 punktów,
d) uzyskanie tytułu finalisty w wojewódzkim konkursie przedmiotowym organizowanym przez kuratoria oświaty - 12 punktów (za jeden tytuł 10 punktów, za dwa i więcej tytułów do- datkowo 2 punkty)
e) szczególne osiągnięcia sportowe, artystyczne (indywidualne lub zespołowe) lub konkursy inne, co najmniej na szczeblu powiatowym wymienione na świadectwie ukończenia szkoły max 5 punktów
pierwsze miejsce lub tytuł laureata 5 pkt
drugie miejsce lub tytuł finalisty 4 pkt
trzecie miejsce lub wyróżnienie 3 pkt
(obowiązuje zasada przyznawania punktów za jedno najwyżej punktowane osiągnięcie)
f) stałe zaangażowanie w pracę społeczną w charakterze wolontariusza 2 punkty
Absolwenci zwolnieni z egzaminu zewnętrznego przez Dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej uzyskuje dodatkowo liczbę punktów za oceny z języka polskiego i trzech wybranych obowiązkowych zajęć edukacyjnych otrzymanych na świadectwie ukończenia szkoły
Za język polski oraz trzy wybrane przedmioty ustala się przeliczając oceny na punkty:
celujący - 19 punktów,
bardzo dobry - 16 punktów,
dobry - 13 punktów,
dostateczny - 9 punktów,
dopuszczający - 0 punktów
Kandydaci do szkoły, którzy ukończyli szkołę za granicą, równorzędną polskiej szkole, przyjmowani są do szkoły na podstawie świadectwa (zaświadczenia) uzyskanego za granicą i ostatniego świadectwa szkolnego wydanego w Polsce, na podstawie sumy lat nauki szkolnej ucznia. Wymienieni kandydaci nie biorą udziału w scentralizowanej rekrutacji elektronicznej.
Wyniki rekrutacji
1. Całością prac związanych z rekrutacją do klas pierwszych kieruje Szkolna Komisja Rekrutacyjno Kwalifikacyjna powołana przez Dyrektora szkoły.
2. Uczniowie są przyjmowani do wybranego oddziału danej szkoły w kolejności zgodnej z sumą punktów do wyczerpania planowego limitu miejsc. Nie wyznacza się minimalnej liczby punktów potrzebnych do przyjęcia.
3. Przy przyjęciu do szkoły w przypadku równorzędnych wyników uzyskanych w postępowaniu kwalifikacyjnym, pierwszeństwo mają:
- sieroty, osoby przebywające w placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz umieszczone w rodzinach zastępczych;
- kandydaci o ukierunkowanych i udokumentowanych zdolnościach, którym ustalono indywidualny program lub tok nauki;
- kandydaci z problemami zdrowotnymi, ograniczającymi możliwości wyboru szkoły i kierunku kształcenia ze względu na stan zdrowia, potwierdzonymi opinią publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej;
- osoby, których wynik z egzaminu gimnazjalnego jest najwyższy;
- osoby, których średnia z przedmiotów obowiązkowych jest najwyższa;
Dane osobowe ucznia będą chronione zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych.